tennis
Hem Boka bana Tennisskola & Minitennis Elit Arrangemang Butik Partners Föreningen Konferens
 
Hem / Herrlaget vann serien – SM-slutspel för både herr- och damlaget
Herrlaget vann serien – SM-slutspel för både herr- och damlaget

Fair Plays herrar gör damlaget sällskap i SM-slutspelet i Helsingborg. Herrlaget vann den sista seriematchen borta mot ATL med 4-0. Henrik Atlevi, hemma över sommaren från USA, spelade sin första seriematch i sommar och besegrade Ossian Swahn i supertiebreak på andrasingeln. Henrik vann rysaren med 7-6, 6-7, 10-7. Isak Arvidsson stod för en ny stabil insats på förstasingeln och slog formstarke Marius Ruzgas med 6-3, 6-1. Även tredjesingeln gick till Fair Play. Mikko Malinen har varit en klippa i serien och i Lund tog han fjärde raka singelsegern. 7-5, 7-6 skrevs setsiffrorna till mot Ross Weibull. ATL-paret Erik Hochbergs/Ossian Swahn bjöd upp till dans i dubbeln, men Arvidsson/Malinen segrade med 10-7 i supertiebreak och fastställde slutresultatet. Övriga lag som spelar SM-slutspel på herrsidan är Örebro TK, Piteå TK och Elfsborg Tennis.

herrlaget
damlaget i helsingborg
Både herr- och damlaget är vidare till slutspel i Helsingborg under SM-veckan.

Damlagen i slutspelet
Fair Play TK (Syd): Cornelia Lister, Karen Barritza, Sydney Berlin, Frida Bostrand, Chayenne Ewijk, Hanna Schmidt-Axelsson, Therese Ekdahl.
SALK (Mellan): Beatrice Cedermark, Wilhelmina Palmér, Smilla Kjaergaard, Josefin Hjertquist, Molly Helgesson, Maja Örnberg, Lea Forste Dinell.
Tabergsdalens TK (Väst): Emma Milicevic, Klara Milicevic, Olivia Bjursten, Malin Allgurin, Nellie Jakobsson.
Kramfors Tennis (Norr): direkt till slutspel.

Herrlagen i slutspelet
Fair Play TK (Syd): Pablo Figueroa, Mikko Malinen, Isak Arvidsson, Filip Bergevi, Felix Mörck, Henrik Atlevi.
Örebro TK (Mellan): Joel Gamerov, Anton Johansson, Viktor Arsov, Emil Broniewicz, Gustaf Johacimsson.
Elfsborg Tennis (Väst): Oskar Govik, Filip Ivarsson, Jonatan Lundahl, Linus Frost, Erik Eliasson, Edvin Clarebrink.
Piteå TK (Norr): Arvid Noren, Jonas Lindbäck, Anton Lejon, Philiph Lundberg.

smveckan 

Mer om SM-slutspelet här.

SVENSKA TENNISSERIEN
Herrar division 1 syd
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-4
S1: Marius Ruzgas-Isak Arvidsson 3-6, 1-6
S2: Ossian Swahn-Henrik Atlevi 7-6, 6-7, 0-1(7-10)
S3: Ross Weibull-Mikko Malinen 5-7, 6-7
D: Erik Hochbergs/Ossian Swahn-Isak Arvidsson/Mikko Malinen 7-6, 4-6, 0-1(7-10)

Herrar syd division 2
Fair Play TK lag 2-Malmö Bellevue TK lag 1 2-2

S1: Rikard Roos-Salomon Persson 6-2, 1-6, 1-0(10-6)
S2: Sebastian Lind-Pontus Rosendahl 7-5, 6-2
S3: Hugo Ljung-Rickard Edroth 1-6, 1-6
D: Igor Goloubtchik/Hugo Ljung-Salomon Persson/Rickard Edroth 3-6, 2-6

Herrar 35 syd division 1
Fair Play TK-Kullabygdens Tennissällskap 4-0

S1: Igor Vlassiouk-Johan Tidstrand 6-3, 3-6, 1-0(10-8)
S2: Nils Christian Broering- Niklas Ewaldh 6-0, 6-0
S3: 6-0, 6-0 w.o.
D: Igor Vlassiouk/Nils Christian Broering-Johan Tidstrand/Niklas Ewaldh 6-2, 6-3

Herrar 45 syd division 1
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 1-3

S1: Erik Isacsson-Jan Nickel 3-6, 2-6
S2: Kruno Kuljis-Anders Björklund 3-6, 2-6
S3: Anders Rosberg-Henrik Billing 6-3, 6-1
D: Anders Rosberg/Per Lindeblad-Jan Nickel/Anders Björklund 4-6, 3-6

TENNIS SYDS SERIER
Damer veteraner 40+ division 1 syd
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1 

S1: Louise Herslow -Eva Fridlund 1-6, 0-6
S2: Ulla Möller-Marie-Louise Björnberg 1-6, 6-3, 1-0(10-8)
D: Jenny Citré/Louise Herslow-Eva Fridlund/Sara Alvaeus 2-6, 6-4, 1-0(10-8)

Flickor 12A grupp 2
Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK 3-0

S1: Esther Månsson-Sabina Linder 6-2, 6-2
S2: Clara Nilsson-Minea Fofic 6-2, 6-2
D: Esther Månsson/Clara Nilsson-Sabina Linder/Minea Fofic 7-5, 6-2

Pojkar 12A grupp 3
Fair Play TK lag 2-Höllvikens TK lag 1 3-0

S1: Malte Zetterström-Elias Hejnemyr 6-2, 6-3
S2: Ewan Cohen-William Gustafsson 6-2, 6-2
D: Carl Kälvesten/Ceasar Tyrstrup-Elias Hejnemyr/William Gustafsson 6-2, 6-4

Pojkar 16 division 1B
Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2 3-0

S1: Anton Björkman-Ludvig Jerndal 6-2, 6-1
S2: Johan Hellberg- Sixten Johansson 6-0, 6-0
D: Liam Nilsson Bergkvist/Johan Hellberg-Ludvig Jerndal/Sixten Johansson 6-2, 6-2 

seriespel_stor

SVENSKA TENNISSERIEN
Damer division 1 syd
Fair Play TK lag 1-Fair Play TK lag 2 4-0
Fair Play TK lag 2-Höllvikens TK lag 1 4-0
Allmänna TK Lund lag 1-Fair Play TK lag 2 3-1
Helsingborgs TK-Fair Play TK lag 1 0-4
Fair Play TK lag 1-Allmänna TK Lund 3-1
Höllvikens TK-Fair Play TK lag 1 0-4
Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK 0-4 

Herrar syd division 1
Ystads TK-Fair Play TK 0-4
Åhus TK-Fair Play TK 0-4
Fair Play TK-Höllvikens TK 4-0
Fair Play TK-Falkenbergs TK 3-1
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-4

Herrar syd division 2A
Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2 0-4
13 maj: Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 1
Fair Play TK lag 2-Malmö Bellevue TK lag 1 2-2
Staffanstorps TK lag 1-Fair Play TK lag 2 0-4
Fair Play TK lag 2-Södra Sandby TK lag 1 3-1 


Herrar 35 syd division 1
Fair Play TK-Kullabygdens Tennissällskap 4-0
Ystads TK-Fair Play TK 3-1
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 1-3
2 juni Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK

Herrar 45 syd division 1
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 4-0
Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK 3-1
Fair Play TK-Malmö Bellevue TK 3-1
Fair Play TK-Skanör-Falsterbo TK 1-3
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 1-3


TENNIS SYDS SERIER 
Damer veteraner 40+ division 1 syd
Dalby TK-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1
Ängelholms TK-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Ramlösa TK 2-1
Båstad Tennissällskap-Fair Play TK 3-0 


Herrar veteraner 45+ division 1 syd
20 maj: IS Ödåkra TK-Fair Play TK
3 juni: Fair Play TK-Allmänna TK Lund
17 juni: Höllvikens TK-Fair Play TK
19 augusti: Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK
26 augusti: Ramlösa TK-Fair Play TK 

Flickor 12A grupp 2 syd
Fair Play TK-Malmö Bellevue TK 3-0
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 0-3
Malmö Bellevue TK-Fair Play TK 3-0
Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK 3-0


Flickor 16 division 1A
5 maj: Vallda TK-Fair Play TK
Fair Play TK-Ystads TK 3-0
26 maj: Malmö Bellevue TK-Fair Play TK 

Pojkar 10 grupp 4 syd
12 augusti: Höllvikens TK lag 1-Fair Play TK lag 1
Fair Play TK lag 1-Malmö Bellevue TK lag 1 5-1
Vellinge TK lag 1-Fair Play TK lag 1 1-5
Fair Play TK lag 1-Ystads TK lag 2 6-0


Pojkar 12A grupp 3
Fair Play TK lag 1-Höllvikens TK lag 1 3-0
Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 1 1-2
Lomma-Bjärreds TK lag 1-Fair Play TK lag 1 1-2

20 maj: Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2
Fair Play TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1
Fair Play TK lag 2-Höllvikens TK lag 1 3-0

17 juni: Fair Play TK lag 1-Ystads TK lag 1
19 augusti: Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 1
19 augusti: Ystads TK lag 1-Fair Play TK lag 2 

Pojkar 14 grupp 4
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 2-1
Malmö Bellevue TK-Fair Play TK 2-1
Fair Play TK-Karlskrona TK 3-0


Pojkar 16 division 1B syd
Fair Play TK lag 2-Åkarp-Burlövs TK lag 1 2-1
Fair Play TK lag 2-Allmänna TK Lund lag 1 0-3
Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2 3-0 

Juniorligan division 1A syd
1 september: Fair Play TK-Ystads TK
1 september: IS GÖTA, tennis-Fair Play TK
2 september: Fair Play TK-Malmö Bellevue TK 

Juniorligan division 1B syd
1 september: Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK lag 1
1 september: Lomma-Bjärreds TK lag 1-Fair Play TK lag 2
2 september: Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2
2 september: Fair Play TK lag 2-Höllvikens TK lag 1 

Juniorligan division 2 syd
Vellinge TK lag 1-Fair Play TK lag 3 5-4
Fair Play TK lag 3-Kronprinsens TK lag 1 5-4
Kronprinsens TK lag 1-Fair Play TK lag 3 5-4


/ JW
vw
dunlop-logo