tennis
Hem Boka bana Tennisskola & Minitennis Elit Arrangemang Butik Partners Föreningen Konferens















































































































































































































































































































































































































































































































































































2011
2010
2009
2008
2007
Fair Play möter Svedala i semifinal i Juniorligan

I helgen har många av klubbens juniorer varit i farten och spelat Juniorligan. Fair Play TK lag 1 vann sin serie och ställs i semifinalen mot Svedala TK, som tog hem den andra serien före Fair Play TK lag 2. Matcherna nästa helg spelas i Båstad. Segraren i matchen mellan Fair Play och Svedala möter Helsingborgs TK i final.
  Den här helgen besegrade förstalaget  Malmö TK (6-3), Ystads TK (5-4) och Lomma-Bjärreds TK (7-2). Andralaget slog Vellinge TK (7-2) och Höllvikens TK (5-4). Svedala TK knep förstaplatsen efter 7-2-seger mot Fair Play.

jligan1jligan3
jöigan2jligan5

Juniorligan division 1 – lottning 2
Fair Play TK-Malmö TK 6-3
S1: Tom Noltorp-Cameron Kroman Amiri 4-6, 3-6
S2: Erik Månsson-Gabriel Rylander 6-2, 6-4
S3: Sture Thott-Sebastian Milic Lyons 6-2, 6-2
S4: Carl Kälvesten-Gabriel Wennhall 6-2, 6-2
S5: Oscar Jusufagic-Timothy Gläsner 6-2, 6-2
S6: Oscar Hasselblad Johannesson-William Kroman Amiri 6-3, 4-6, 6-7
S7: Adelisa Kahriman-Filipa Knezevic 6-4, 6-3
S8: Sara Miloševic-Sozan Mustafa 3-6, 3-6
S9: Sandra Batez-Serena Isabella Opoku 7-5, 6-2

Ystads TK-Fair Play TK 4-5
S1: Linus Christiansson-Ewan Cohen 6-3, 6-2
S2: Lucas Jacobsson-Oscar Carlsten 2-6, 2-6
S3: William Olsson-Sture Thott 6-4, 2-6, 7-6
S4: Måns Mårtensson-Mick Ilnicki 3-6, 2-6
S5: Gustaw Chudzikiewicz-Oscar Jusufagic 3-6, 2-6
S6: Melker Andersson-Oscar Hasselblad Johannesson 6-7, 6-3, 7-6
S7: Isabella Olsson-Adelisa Kahriman 2-6, 2-6
S8: Julia Orswall-Sara Miloševic 7-5, 6-4
S9: Klara Wemnér-Sandra Batez 3-6, 2-6

Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 7-2
S1: Tom Noltorp-Isak Brandt 6-2, 4-6, 7-6
S2: Ludvig Göransson-Arvid Fagher 3-6, 6-4, 7-6
S3: Carl Kälvesten-Malcolm Bergelin 6-4, 6-2
S4: Mick Ilnicki-Johan Lundahl 4-6, 4-6
S5: Oscar Jusufagic-Oliver Forsman 6-2, 6-2
S6: Oscar Hasselblad Johannesson-Oliver Molander 6-2, 6-2
S7: Clara Nilsson walk over
S8: Sara Miloševic-Victoria Lindoff 6-2, 6-2
S9: Sandra Batez-Filippa Eckersten 6-7, 5-7

Juniorligan division 1 - lottning 1
Fair Play TK2-Vellinge TK 7-2

S1: Philip Björklund-Oskar Löf 3-6, 2-6
S2: Svetoslav Reinsch-Hugo Jaenecke 6-2, 6-2
S3: Albiona Gashi-Elin Hedman 6-2, 6-3
S4: Veljko Korunoski-Ludvig Eriksson Vural 6-2, 6-2
S5: Gustav Hasselblad Johannesson-Elias Bruhn 6-3, 7-5
S6: Fanny Back Jansson-Andrea Falk 6-2, 6-3
S7: Alexander Lassnack-Melvin Bruhn 3-6, 2-6
S8: Thomas Jung-Elias Engström 6-4, 6-4
S9: Thea Olsson walk over

Fair Play TK2-Höllvikens TK 5-4
S1: Alexander Lassnack-Jacob Williams 3-6, 2-6
S2: Thomas Jung-Theo Söderström 6-3, 2-6, 6-7
S3: Thea Olsson walk over
S4: Gustav Hasselblad Johannesson-William Gustafsson 2-6, 2-6
S5: Ernst Herslow Bergman-Maximus Örnbåge 3-6, 2-6
S6: Fanny Back Jansson-Ida Wie Forsell 6-2, 6-3
S7: Elina Lassnack-Liv Storäng 3-6, 7-6, 7-6
S8: Oscar Tauson walk over
S9: Isak Lindström-Elias Heinemyr 7-6, 7-5

Svedala TK-Fair Play TK2 7-2
S1: Michaela Nellus-Thea Olsson 6-4, 6-3
S2: Sofia Gottlieb-Fanny Back Jansson 6-2, 6-2
S3: Jennifer Erinson-Victoria Kapcia 6-2, 6-3
S4: Hampus Ronnermark-Thomas Jung 5-7, 6-3, 6-7
S5: Oliver S-Ruben Melander 7-5, 6-3
S6: Daniel Widegren-Veljko Korunoski 6-3, 6-4
S7: Melker Nilsson-Gustav Hasselblad Johannesson 6-2, 6-2
S8: Jonathan Ekstrand-Oscar Tauson 5-7, 5-7
S9: Emil Becovic-Malte Zätterström 6-3, 7-5

jligan4

/ JW


lupinia-124px
adidas_124