tennis
Hem Boka bana Tennisskola & Minitennis Elit Arrangemang Butik Partners Föreningen Konferens




























































































































































































































2011
2010
2009
2008
2007
Seger mot Svedala i premiären

Fair Plays andralag inledde division 2-spelet med bortaseger mot Svedala TK. Det blev segrar i raka set för Marcus Lind, Lukas Ridemar och Sebastian Lind i singelmatcherna och i dubbeln som Marcus och Lukas spelade. Nästa match spelas mot Lomma-Bjärreds TK, som också tog full pott i premiären, på söndag på Hästhagen.
  Fair Plays tolvårslag rivstartade också seriespelet med hemmasegrar mot Malmö Bellevue TK och Höllvikens TK. Fredrika Runström och Esther Månsson spelade i F12-laget som slog MBTK på Limhamns IP. I P12-laget lirade Ludvig Göransson, Oscar Tauson och Sture Thott. I samma serie förlorade Fair Plays andralag hemmamatchen mot Lomma-Bjärreds TK med 1-2. Matchen bjöd på tre jämna matcher. Fair Plays seger tog dubbelparet Ewan Cohen/Malte Zätterström.

tennistrunk

SVENSKA TENNISSERIEN
Herrar syd division 2A
Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2 0-4

S1: Robin Liljegren-Marcus Lind 1-6, 1-6
S2: Anton Björkman-Lukas Ridemar 1-6, 2-6
S3: Mikael Pettersson-Sebastian Lind 4-6, 2-6
D: Robin Liljegren/Anton Björkman-Marcus Lind/Lukas Ridemar 2-6, 3-6

TENNIS SYDS SERIER
Flickor 12A grupp 2

Fair Play TK-Malmö Bellevue TK 3-0
S1: Fredrika Runström-Sozan Mustafa 6-2, 6-4
S2: Esther Månsson-Melisa Kadir 6-2, 6-3
D: Fredrika Runström/Esther Månsson-Sozan Mustafa/Nora Jurland 6-4, 6-4

Pojkar 12A grupp 3
Fair Play TK lag 1-Höllvikens TK lag 1 3-0

S1: Ludvig Göransson-Tim Malmqvist 4-6, 6-2, 6-3
S2: Oscar Tauson-Carl Meyer 6-3, 6-2
D: Ludvig Göransson/Sture Thott-Elias Heinemyr/William Tauson 6-2, 6-2

Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 1 1-2
S1: Veljko Korunoski-Arvid Fagher 5-7, 2-6
S2: Cesar Tyrstrup-Leon Borste 6-7(7-9), 3-6
D: Ewan Cohen/Malte Zätterström-Johan Lundahl/Leon Borste 4-6, 7-6(7-3), 6-4

seriespel_stor

SVENSKA TENNISSERIEN UTOMHUS 
Damer division 1 syd
20 maj: Fair Play TK lag 1-Fair Play TK lag 2
26 maj: Fair Play TK lag 2-Höllvikens TK lag 1
2 juni: Allmänna TK Lund lag 1-Fair Play TK lag 2
2 juni: Helsingborgs TK-Fair Play TK lag 1
3 juni: Fair Play TK lag 1-Allmänna TK Lund
9 juni: Höllvikens TK-Fair Play TK lag 1
9 juni: Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK

Herrar syd division 1
27 maj: Ystads TK-Fair Play TK
2 juni: Åhus TK-Fair Play TK
3 juni: Fair Play TK-Höllvikens TK
10 juni: Allmänna TK Lund-Fair Play TK

Herrar syd division 2A
Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2 0-4
13 maj: Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 1
27 maj: Fair Play TK lag 2-Malmö Bellevue TK lag 1
3 juni: Staffanstorps TK lag 1-Fair Play TK lag 2
10 juni: Fair Play TK lag 2-Södra Sandby TK lag 1

Herrar 35 syd division 1
5 maj: Fair Play TK-Kullabygdens Tennissällskap
12 maj: Ystads TK-Fair Play TK
26 maj: Allmänna TK Lund-Fair Play TK
2 juni Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK

Herrar 45 syd division 1
6 maj: Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK
13 maj: Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK
27 maj: Fair Play TK-Malmö Bellevue TK
3 juni: Fair Play TK-Skanör-Falsterbo TK
10 juni: Allmänna TK Lund-Fair Play TK

TENNIS SYDS SERIER UTOMHUS
Damer veteraner 40+ division 1 syd
5 maj: Dalby TK-Fair Play TK
19 maj: Fair Play TK-Allmänna TK Lund
26 maj: Ängelholms TK-Fair Play TK
2 juni: Fair Play TK-Ramlösa TK
3 juni: Båstad Tennissällskap-Fair Play TK

Herrar veteraner 45+ division 1 syd
20 maj: IS Ödåkra TK-Fair Play TK
3 juni: Fair Play TK-Allmänna TK Lund
17 juni: Höllvikens TK-Fair Play TK
19 augusti: Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK
26 augusti: Ramlösa TK-Fair Play TK

Flickor 12A grupp 2 syd
Fair Play TK-Malmö Bellevue TK 3-0

26 maj: Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK
2 juni: Malmö Bellevue TK-Fair Play TK
16 juni: Fair Play TK-Burlövs TK

Flickor 16 division 1A
5 maj: Vallda TK-Fair Play TK
12 maj: Fair Play TK-Ystads TK
26 maj: Malmö Bellevue TK-Fair Play TK

Pojkar 10 grupp 4 syd
6 maj: Höllvikens TK lag 1-Fair Play TK lag 1
3 juni: Fair Play TK lag 1-Malmö Bellevue TK lag 1
10 juni: Vellinge TK lag 1-Fair Play TK lag 1
17 juni: Fair Play TK lag 1-Ystads TK lag 2

Pojkar 12A grupp 3
Fair Play TK lag 1-Höllvikens TK lag 1 3-0
Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 1 1-2

20 maj: Lomma-Bjärreds TK lag 1-Fair Play TK lag 1
20 maj: Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2
27 maj: Fair Play TK lag 1-Fair Play TK lag 2
17 juni: Fair Play TK lag 2-Höllvikens TK lag 1
17 juni: Fair Play TK lag 1-Ystads TK lag 1
19 augusti: Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 1
19 augusti: Ystads TK lag 1-Fair Play TK lag 2

Pojkar 14 grupp 4
13 maj: Allmänna TK Lund-Fair Play TK
27 maj: Malmö Bellevue TK-Fair Play TK
10 juni: Fair Play TK-Karlskrona TK

Pojkar 16 division 1B syd
20 maj: Fair Play TK lag 2-Åkarp-Burlövs TK lag 1
3 juni: Fair Play TK lag 2-Allmänna TK Lund lag 1
17 juni: Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2

Juniorligan division 1A syd
1 september: Fair Play TK-Ystads TK
1 september: IS GÖTA, tennis-Fair Play TK
2 september: Fair Play TK-Malmö Bellevue TK

Juniorligan division 1B syd
1 september: Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK lag 1
1 september: Lomma-Bjärreds TK lag 1-Fair Play TK lag 2
2 september: Svedala TK lag 1-Fair Play TK lag 2
2 september: Fair Play TK lag 2-Höllvikens TK lag 1

Juniorligan division 2 syd
13 maj: Vellinge TK lag 1-Fair Play TK lag 3
20 maj: Fair Play TK lag 3-Kronprinsens TK lag 1
3 juni: Fair Play TK lag 3-Vellinge TK lag 1
10 juni: Kronprinsens TK lag 1-Fair Play TK lag 3

/ JW


jc-decaux-ny
adidas_124