tennis
Hem Boka bana Tennisskola & Minitennis Elit Arrangemang Butik Partners Föreningen Konferens
 
Hem / Arrangemang / Klubbtävlingar / Next Generation Cup
Next Generation Cup

All info om 2018 års tävling kommer i februari.

Anmäl dig till vår klubbtävling Next Generation Cup, som vänder sig till alla medlemmar som är födda 2002-2009, och som arrangeras lördagen 1 april 2017 Fair Play Stadion.

Next Generation Cup
Du anmäler dig via mail eller på listan på anslagstavlan, senast den 27/3. Det är först till kvarn-principen som gäller.

- Det är en perfekt möjlighet för våra spelare att få tävla på hemmaplan och alla kommer att få diplom i denna trevliga tävlingsform, säger tävlingsansvarige Hussein Ftouni.

All info om tävlingen - läs affisch. Mer info kommer i februari 2017.

Tävlingen är öppen för medlemmar i Fair Play TK. Om man tränar regelbundet så
skall denna träning ske i huvudsak i Fair Play TK:s regi, för att få delta i tävlingen.

Läs mer om 2016-års tävling nedan.

2016-års tävling

Anmäl dig till vår klubbtävling Next Generation Cup, som vänder sig till alla medlemmar som är födda 2001-2008, och som arrangeras lördagen 23 april på Fair Play Stadion.

Next Generation Cup
Du anmäler dig via mail eller på listan på anslagstavlan, senast den 18/4. Det är först till kvarn-principen som gäller.

- Det är en perfekt möjlighet för våra spelare att få tävla på hemmaplan och alla kommer att få diplom i denna trevliga tävlingsform, säger tävlingsansvarige Hussein Ftouni.

All info om tävlingen - läs affisch.

Tävlingen är öppen för medlemmar i Fair Play TK. Om man tränar regelbundet så
skall denna träning ske i huvudsak i Fair Play TK:s regi, för att få delta i tävlingen.

klubbtavling

Alla spelare får diplom i Next Generation Cup! #glädje

/JI

 

Resultat & bilder 2013-års tävling

PS 15
1) Shardul Bansal
2) Stefan Milivojevic

Next 20130413_180004

PS 13
1) Matheus Jeppsson
2) Johan Moberg
3) Harry Sundin

Next 20130413_191417

PS 11
1) Isak Lamm
2) Ruben Levison
3) Hugo Thott
Next 20130413_193633
PS 9
1) Sebastian Chirica Elleby
2) Olle Noltorp
3) Nils Zätterström
3) Lazar Lazic
Next 20130413_193736
FS 13
1) Izabella von Fielitz
2) Claudia Müller
Next20130413_183751
FS 11
1) Klara Scherman
2) Saga Åkesson

Next 20130413_185633

FS 9
1) Filipa Knezevic
2) Ebba Sten
3) Alexia Kacaniklievska

Next 20130413_191138

/HF & JI

Lottning & speltider

Affisch & info - Next Generation Cup lördag 13 april.

Mer info - kontakta Hussein Ftouni per 0737-181401.

Bilder & resultat 2012 års tävling:

Next FS_9

FS 9 tv Olivia Borg, m Kaltina Behuli, h Saga Åkesson

Next FS_11

FS 11 tv Iris Bilic, th Emma Sonesson

Next FS_13

Fs 13 v: Annie Krantz ,h Stina Schylander

Next FS_15

Fs 15 v Natali Kramaric, m Veronica Rydström, h Linnea Ekman

Next Intresserad_Publik

Publiken såg fokuserade ut...

Next PS_9

P9 Olle Noltorp till Vänster, Hugo Thott i mitten, Ellliot Hillsäter och Lazar Lazic till höger ( 3 plats)

Next PS_11

PS 11 tv Harry Sundin, m  Matheus Jeppsson, h Marcus Rydström och Kalle Schylander


Next Ps_13_nr_..

vinnare PS13: Philip Rydström

Next Ps_13_Tredje_Plats

Tredje plats PS13: Andreas Szekely och Adam Brandt

Next Ps_15

Ps 15 h Shardul Bansal, v Ermin Dzaltur

Resultat 2012 års tävling:

PS9: (16 delt/Tre pooler)
Spelform: ett supertiebreak

Pool 1 vinnare: Lazar Lazic
Pool 2 vinare: Olle Noltorp
Pool 3 vinnare: Hugo Thott
Pool 4 vinnare: Elliot Hillsäter

Vinnarna till semifinal:
Resultat:
Semi 1: Lazar Lazic vs Hugo Thott 1-10
Semi 2: Olle Noltorp vs Elliot Hillsäter 10-9

Final: Hugo Thott vs Olle Noltorp 10-1

Vinnare :Hugo Thott
Andra plats: Olle Noltorp
Tredje Plats: Lazar Lazic och Elliot Hillsäter


FS9: (10 delt/Tre pooler)
Spelform: ett supertiebreak

Pool 1 vinnare: Saga Åkesson
Pool 2 vinare: Kaltina Behuli
Pool 3 vinnare: Olivia Borg

Vinnarna till en finalpool Resultat

Saga vs Kaltina: 8-10
Saga vs Olivia: 6-10
Olivia vs Kaltina: 9-10

Vinnare Kaltina Behuli
Andra plats: Olivia Borg
Tredje Plats: Saga Åkesson


PS11: ( 12 delt/Fyra pooler)
Spelform: ett supertiebreak

Pool 1 vinnare: Harry Sundin
Pool 2 vinare: Marcus Rydström
Pool 3 vinnare: Kalle Schylander
Pool 4 vinnare: Matheus Jeppsson

Vinnarna till semi:
Resultat:
Harry vs Marcus 10-8
Kalle vs Matheus 4-10

Final
Harry vs Matheus 3-10

Vinnare: Matheus Jeppsson
Andra plats: Harry Sundin
Tredje Plats: Kalle Schylander och Marcus Rydström

FS 11 (2 delt)
Spelform: bäst av 3 supertiebreak
Resultat:
Final: Emma Sonesson vs Iris Bolic 10-4, 10-7


PS13: ( 12 delt/Fyra pooler)
Spelform: ett supertiebreak

Pool 1 vinnare: Sebastian Tolkin
Pool 2 vinare: Adam Brandt
Pool 3 vinnare: Andreas Szekely
Pool 4 vinnare: Philip Rydström

Vinnarna till semi:
Resultat:
Sebastian vs Adam 10-6
Andreas vs Philip 6-10

Final
Sebastian vs Philip 9-10

Vinnare: Philip Rydström
Andra plats: Sebastian Tolkin
Tredje Plats: Andreas Szekely och Adam Brandt



FS 13 (4 delt/ 1 pool)
Spelform: bäst av 1 supertiebreak
Resultat:
Finalpool:

Elsa Mebuis vs Stina Schylander 4-10
Annie Krantz vs Dzeneta Rizvanovic 10-8
Elsa Mebius vs Annie Krantz 5-10
Stina Schylander vs Dzeneta Rizvanovic 10-8
Elsa Mebuis vs Dzeneta Rizvanovic 3-10
Stina Schylander vs Annie Krantz 10-5

Vinnare: Stina Schylander
Andra plats: Annie Krantz


PS 15 (2 delt)
Spelform: ett set
Resultat:
Final: Shardul Bansal vs Ermin Dzaltur 6-1

Vinnare: Shardul Bansal
Andra plats: Ermin Dzaltur


FS 15 (3 delt)
Spelform 2 st supertiebreak

Finalpool: Resultat:
Natali Kramaric vs Linnea Ekman 6-10, 10-5 (16-15)
Veronica Rydström vs Linnea Ekman 10-7, 10-6
Natali Kramaric vs Veronica Rydström 4-10, 8-10

Vinnare: Veronica Rydström
Andra plats: Natali Kramaric

Lottning & speltider inkl information(se de olika flikerna)

Speltider

Information/affisch.

Frågor - kontakta Torbjörn Nyberg.

if SO Tour första sida DSCF0866 (2)

Det är riktigt kul att tävla i tennis!

Resultat 2011-årstävling:

FS 15
1) Veronica Rydström Thell
2) Kokhoba Hiskias
3) Marija Milos

PS 15
1) Simon Wallin
2) Andre Markovic

FS 13
1) Annie Krantz
2) Felicia Lins
3) Victoria Krüeger
4) Bibirashida Redjepova

PS 13
1) Carl-Martin Karlsson
2) Primus Brefelt
3) Alexander Angelin
4) Arvid Lunnemark

FS 11
1) Jennifer Larsson
2) Alexandra Tsakiris
3) Elsa Mebius
4) Emilia To

PS 11
1) Robert Buzuk
2) Fredrik Lindau
3) Phillip Ratkovic

FS 9
1) Maja Radenkovic
2) Evelina Andersson
3) Emma Sonesson Lidholt

PS 9
1) Olle Sonesson Lidholt
2) Milan Terzija
3) Sebastian Lind

Bilder från arrangemanget:

DSCF0379 KA Cup 2011

DSCF0378 KA Cup 2011

DSCF0376 KA Cup 2011

DSCF0372 KACup 2011

DSCF0337 KA Cup 2011

DSCF0315 KA Cup2011

DSCF0294 KA Cup 2011

Allmän info om tävlingen här.

Lottning & speltider

lupinia-124px
trygg-h