Mer om Ström & Gulliksson Malmö Open
Mer om Ström & Gulliksson Malmö Open

Ström & Gulliksson Malmö Open
4-11 januari 2020
Sista anmälningsdag: 10 december klockan 14.00 GMT.
Förkval spelas 3 januari med sista anmälningsdag 2 januari klockan 15.00.
Fair Play Stadion, Malmö
Klasser: Pojksingel 18, flicksingel 18, pojkdubbel 18, flickdubbel 18.
Banor: Rebound Ace.
Officiellt hotell: Scandic S:t Jörgen 040-6934600 (tryck tonval 1)
Poster 2020 (english)


SEGRARE GENOM ÅREN

2020
Flicksingel:
Ariana Geerlings, Spanien
Flickdubbel: Amelie-Christin Janssen, Tyskland/Hanne Vandewinkel, Belgien
Pojksingel: Gilles Arnaud Bailly, Belgien
Pojkdubbel: Isac Strömberg/Alexander Watanabe Eriksson, Sverige

2019

Flicksingel: Klara Milicevic, Sverige
Flickdubbel: Nelly Mezan/Maria Petrovic, Sverige
Pojksingel: Francisco Andreu Garcia, Spanien
Pojkdubbel: Igor Kudriashov/Aleksandr Myagov, Ryssland

2018
Flicksingel: Caijsa Hennemann, Sverige
Flickdubbel: Amelia Bissett/Morgan Cross, Storbritannien
Pojksingel: Harry Wendelken, Storbritannien
Pojkdubbel: Herman Höyeraal, Norge/Gustaf Ström, Sverige

2017
Flicksingel: Alexandra Viktorovitch, Sverige
Flickdubbel: Alexandra Viktorovitch/Ida Ferding, Sverige
Pojksingel: Bastien Presuhn, Tyskland
Pojkdubbel: Bastien Presuhn/Tom Zeuch, Tyskland

2016
Flicksingel: Ida Jarlskog, Sverige
Flickdubbel: Ida Jarlskog/Kajsa Stegrell, Sverige
Pojksingel: Joe Tyler, Storbritannien
Pojkdubbel: Will Davies/Joe Tyler, Storbritannien

 

Ida Jarlskog vann dubbla klasser 2016.

 

STRÖM & GULLIKSSON MALMÖ OPEN 2020

Pojksingel 18
Semifinaler
Linus Carlsson Halldin, Sverige-Isac Strömberg, Sverige 6-2, 3-6, 6-2
Gilles Arnaud Bailly, Belgien-Olaf Pieczkowski, Polen 6-4, 6-3
Final
Gilles Arnaud Bailly, Belgien-Linus Carlsson Halldin, Sverige 6-1, 5-7, 6-4



Flicksingel 18

Semifinaler
Tilde Strömquist, Sverige-Olivia Malm, Sverige 3-6, 6-2, 6-4
Ariana Geerlings, Spanien-Alexandra Petric, Rumänien 6-1, 6-3
Final
Ariana Geerlings, Spanien-Tilde Strömquist, Sverige 6-3, 1-6, 6-2

 

Pojkdubbel 18
Semifinaler
Olaf Pieczkowski/Filip Pieczonka, Polen-Linus Carlsson Halldin/Timothy Carlsson Seger, Sverige 1-6, 6-3, 10-8
Isac Strömberg/Alexander Watanabe Eriksson, Sverige-Gilles Arnaud Bailly, Belgien/Cooper Williams, USA 6-3, 6-3
Final
Isac Strömberg/Alexander Watanabe Eriksson, Sverige-Olaf Pieczkowski/Filip Pieczonka, Polen 1-6, 6-3, 10-8

 

Flickdubbel 18
Semifinaler
Amelie-Christin Janssen, Tyskland/Hanne Vandewinkel, Belgien-Anna Sofia Haseth, Norge/Alexandra Petric, Rumänien 6-2, 6-2
Olga Golas, Polen/Izabelle Persson, Sverige-Zoe Du Pasquier Jensen/Johanne Christine Svendsen, Danmark 6-1, 6-7, 11-9
Final
Amelie-Christin Janssen, Tyskland/Hanne Vandewinkel, Belgien-Olga Golas, Polen/Izabelle Persson, Sverige 6-3, 6-4