Mer om Ström & Gulliksson Malmö Junior Open
Mer om Ström & Gulliksson Malmö Junior Open

 

SEGRARE GENOM ÅREN

2022
Flicksingel:
Nellie Taraba Wallberg, Sverige
Flickdubbel: Carina Syrtveit/Josefine Falster, Norge
Pojksingel:
Andreas Timini, Cypern
Pojkdubbel:
William Rejchtman Vinciguerra/Ludvig Hede, Sverige

2021
Tävlingen inställd på grund av coronapandemin.

2020
Flicksingel:
Ariana Geerlings, Spanien
Flickdubbel: Amelie-Christin Janssen, Tyskland/Hanne Vandewinkel, Belgien
Pojksingel: Gilles Arnaud Bailly, Belgien
Pojkdubbel: Isac Strömberg/Alexander Watanabe Eriksson, Sverige

2019

Flicksingel: Klara Milicevic, Sverige
Flickdubbel: Nelly Mezan/Maria Petrovic, Sverige
Pojksingel: Francisco Andreu Garcia, Spanien
Pojkdubbel: Igor Kudriashov/Aleksandr Myagov, Ryssland

2018
Flicksingel: Caijsa Hennemann, Sverige
Flickdubbel: Amelia Bissett/Morgan Cross, Storbritannien
Pojksingel: Harry Wendelken, Storbritannien
Pojkdubbel: Herman Höyeraal, Norge/Gustaf Ström, Sverige

2017
Flicksingel: Alexandra Viktorovitch, Sverige
Flickdubbel: Alexandra Viktorovitch/Ida Ferding, Sverige
Pojksingel: Bastien Presuhn, Tyskland
Pojkdubbel: Bastien Presuhn/Tom Zeuch, Tyskland

2016
Flicksingel: Ida Jarlskog, Sverige
Flickdubbel: Ida Jarlskog/Kajsa Stegrell, Sverige
Pojksingel: Joe Tyler, Storbritannien
Pojkdubbel: Will Davies/Joe Tyler, Storbritannien

 

Ida Jarlskog vann dubbla klasser 2016.

 

 

 2022

Pojksingel 18
Semifinaler
Tom Noltorp, Sverige-Gustavs Dambins, Lettland, 6-1, 6-1
Andreas Timini, Cypern-Erik Tkalenko, Ukraina, 7-6, 6-4
Final
Andreas Timini, Cypern- Tom Noltorp, Sverige, 1-6, 6-4, 6-3

Flicksingel 18
Semifinaler
Linea Bajraliu, Sverige-Tilda Hessleryd, Sverige, 6-1, 6-2
Nellie Taraba Wallberg, Sverige- Frederikke Alberte Pape, Danmark, 7-5, 6-0
Final
Nellie Taraba Wallberg, Sverige-Linea Bajraliu, Sverige, 2-6, 7-5, 6-3

Pojkdubbel 18
Semifinaler
Ludvig Hede/William Rejchtman Vinciguerra, Sverige-Samuel Börjesson/Albert Widell, Sverige, 6-4, 1-6, 10-2
Oleksandr Ponomar/Erik Tkalenko, Ukraina-Gustavs Dambins, Lettland/Cornelius Alexander Shalmi, Danmark, 7-6, 6-4
Final
Ludvig Hede/William Rejchtman Vinciguerra, Sverige-Oleksandr Ponomar/Erik Tkalenko, Ukraina, 6-3, 7-5

Flickdubbel 18
Semifinaler
Linea Bajraliu/Tilda Hessleryd, Sverige-Isabella Svahn, Sverige/Daria Yesypchuk, Ukraina, 6-2, 6-2
Josefine Falster/Carina Syrtveit, Norge-Lea Nilsson/Tiana Tian Deng, Sverige, 6-2, 6-3
Final
Josefine Falster/Carina Syrtveit, Norge-Linea Bajraliu/Tilda Hessleryd, Sverige, 6-3, 6-4