Day Camp på Limhamns IP
Nyheter
Day Camp på Limhamns IP
Datum maj 29, 2020

Nu är det snart dags för nästa läger på Limhamns IP. Detta läger riktar sig till barn och ungdomar som har ett stort intresse för tennis, och som vill vässa formen med träning flera timmar om dagen. Man spelar en timme på förmiddagen, följt av en timmes fysträning gemensamt med hela gruppen. Därpå hålls en gemensam lunch. Efter lunch avslutas dagen med ytterligare en och en halv timmes tennis.

Träningen pågår mellan antingen kl 10-15.30 eller kl 11-17 varje dag, och under denna period är det utöver tennis, fys och lunch även mellan 1-1,5 timmes paus/fri aktivitet medan tränarna har träning med andra spelare. Totalt kommer man ha tio timmars tennisträning och fyra timmars fysträning under loppet av fyra dagar.

Exempel på en dag: 10–11 tennisträning, 11–12 paus/fri lek, 12-13 gemensam fysträning, 13-14 gemensam lunch, 14-15.30 tennis- träning.

Datum: 15-18/6

Kostnad: 2 295 kronor

Deltagare: Max 16 spelare

Ledare: Therese Ekdahl med flera.

Anmäl dig till hugo.dahlbom@fairplaytk.se

Läs i pdf här

Tidigare nyheter
Anmäl dig till Kul-i-jul 27-30 december
Häng med på en vecka, 27-30 december, full av roliga sportaktiviteter på System Verification...
Mellandagstennis 27-30 december på Fair Play
I mellandagarna, 27-30 december, erbjuder vi mellandagstennis – 90 minuter tennis om dagen i...
Fair Play Cup Mini – fredagen den 19 december
Fredagen den 19 december spelas Fair Play Cup Mini på System Verification Fair Play...
Vuxenkurs i tennis 27-29 december
Den 27-29 december genomförs en spännande vuxenkurs som kallas Tennis Xpress på System Verification...