Dubbelsemi och topp 100 för Lister
Nyheter
Dubbelsemi och topp 100 för Lister
Datum mars 4, 2019

Cornelia Lister gick till semifinal i dubbel i förra veckans WTA-turnering i Acapulco och avancerar på världsrankingen. 24-åringen är tillbaka på topp 100 i dubbel (99).

  – Det är absolut en av de bästa tävlingarna under året, så det var roligt att kunna spela bra här, säger Lister till tennis.se efter tävlingen i Mexiko.

Fair Play-spelaren kamperade ihop med tjeckiskan Renata Voracova. Paret besegrade ungerska paret Timea Babos/Reka-Luca Jani med 7-5, 7-5 i första omgången och slog därefter förstaseedade Irina Bara/Mihaela Buzarnescu. Setsiffrorna mot det rumänska paret skrevs till 6-4, 6-4.  Lister/Voracova förlorade en jämn semi mot Desirae Krawczyk, USA/Giuliana Olmos, Mexiko, 5-7, 6-7.
Cornelia stannar kvar i Mexiko och spelar två tävlingar till. Närmast väntar 25 000-dollarsturneringen Guanajuato Open.

Resultat Acapulco här.
WTA-rankingen här.

lister4
Cornelia Lister är tillbaka på topp 100 i dubbel.

/ JW

Tidigare nyheter
Platser kvar i Fair Plays tennisskola!
Platser kvar i Fair Plays tennisskola! Vardagar kl. 15.00 finns lediga platser för barn...
Ny tävlingsaktivitet på Fair Play – Ranking Padel
Nu startar Fair Play TK och Ranking Padel ett samarbete med målsättningen att öka...
Prova på padel, bordtennis & badminton för äldre i höst
Vill du röra på dig, träffa nya vänner och samtidigt ha roligt? Fair Play...
Kajsa Rinaldo Persson tog största titeln i karriären
Kajsa Rinaldo Persson tog största titeln i karriären när hon vann W50-turneringen Slaskie Open...