Dubbla klassegrar för Emina Honic i Fair Play Open by Wilson
Nyheter
Dubbla klassegrar för Emina Honic i Fair Play Open by Wilson
Datum februari 26, 2024

Fair Play Open by Wilson 2024 är färdigspelad. Årets turnering bjöd på många spännande och välspelade tennismatcher. Tre Fair Play-spelare var framme i finaler och bäst lyckades Emina Honic som vann flicksingel 16A och flickdubbel 14 i par med Sara Rrahmani, Falkenbergs TK. Carl Johansson gjorde också en bra turnering och kom tvåa i pojksingel 10A där han föll i finalen mot ATL:s Noah Billing. Edin Honic vann pojkdubbel 12 i par med Höllvikenspelaren William Bruhn.

Spelarna som vann A-klasserna i singel fick två valfria Wilsonracketar i Fair Play Store. Den rykande färska Wilson Blade V9-modellen var populär bland spelarna. Här är alla racketvinnare i årets turnering: Melvin Bruhn, Höllvikens TK (PS16A), Emina Honic, Fair Play TK (FS16A), Sara Rrahmani, Falkenbergs TK (FS14A), Leo Kullberg, Ystads TK (PS14A), Anton Rönnbäck, GLTK (PS12A), Vega Bontin, Båstad TS (FS12A), Penny Soldahl, Växjö TS (FS10A), och Noah Billing, ATL (PS10A).

Stort tack till alla deltagare för en väl genomförd turnering och välkomna tillbaka nästa år!

 

Fair Play Open by Wilson 2024 – finaler

Flicksingel 16A: Emina Honic, Fair Play TK-Elvi Holm Gustafsson, Båstad TS 6-2, 6-1
Pojksingel 16A: Melvin Bruhn, Höllvikens TK-Joel Henriksson, GLTK 6-1, 2-6, 10-2
Flicksingel 14A: Sara Rrahmani, Falkenbergs TK-Niki Isabella Mokhtari, Vellinge TK 6-0, 6-1
Pojksingel 14A: Leo Kullberg, Ystads TK–Love Persson, Ystads TK 7-6, 7-5
Pojksingel 12A: Anton Rönnbäck, GLTK-William Svensson, Kronprinsens TK 6-1, 6-3
Flicksingel 12A: Vega Bontin, Båstad TS-Julia Friholm, Eslövs TK 6-1, 6-0
Pojksingel 12B: Sebastian Stridbäck, Åhus TK-Christian Kure, Danmark 6-4, 6-3
Flicksingel 12B: Mathilde Hartvigsen Dianati, Danmark-Nikita Servin, Malmö TK 6-0, 6-0
Pojksingel 12C: Erik Mattsson, Lomma-Bjärreds TK-Ruben Mertin, Lugi TF 6-4, 7-5
Flicksingel 12C: Harriet Magnusson, IS Göta Tennis-Lykke Haugen Thøgersen, Norge 4-6, 6-0, 10-4
Flicksingel 10A: Penny Soldahl, Växjö TS-Beatrice Larsson, Svedala TK 6-4, 6-4
Pojksingel 10A: Noah Billing, ATL-Carl Johansson, Fair Play TK 6-3, 6-2
Pojkdubbel 12: William Bruhn, Höllvikens TK/Edin Honic, Fair Play TK-Noah Billing, ATL/William Svensson, Kronprinsens TK 4-6, 7-5, 10-8
Flickdubbel 12: Julia Friholm, Eslövs TK/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK-Esther Flagstad De Tusch-Lec/Clara-Marie Mo Tscherning, Danmark 6-3, 6-7, 10-6
Pojkdubbel 16: Christopher Berg, Helsingborgs TK/Folke Johansson, Svedala TK-Melvin Bruhn, Höllvikens TK/Milton Friholm, Eslövs TK 6-4, 3-6, 10-4
Flickdubbel 14: Emina Honic, Fair Play TK/Sara Rrhamani, Falkenbergs TK-Maja Thern, Höllvikens TK/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK 6-0, 6-1
Pojkdubbel 14: Leo Kullberg, Ystads TK/Theodor Liedholm, Wä TK-Charlie Håkansson/Oliver Holm, Ystads TK 6-1, 6-0
Pojkdubbel 10 (poolspel): 1) Alexander Öhberg, Höllvikens TK/Arvid Söderström Axholt, Lomma-Bjärreds TK 2) Valter Törnblom/Ruben Mertin, Lugi TF

Samtliga resulat här.

Flicksingel 16A: 1) Emina Honic, Fair Play TK, 2) Elvi Holm Gustafsson, Båstad TS.
Pojksingel 16A: 1) Melvin Bruhn, Höllvikens TK, 2)Joel Henriksson, GLTK
Flicksingel 14A: 1) Sara Rrahmani, Falkenbergs TK 2) Niki Isabella Mokhtari, Vellinge TK
Pojksingel 14A: 1) Leo Kullberg, Ystads TK 2) Love Persson, Ystads TK
Flicksingel 12A: 1) Vega Bontin, Båstad TS, 2) Julia Friholm, Eslövs TK.
Pojksingel 12A: 1) Anton Rönnbäck, GLTK, 2) William Svensson, Kronprinsens TK.
Flicksingel 12B: 1) Mathilde Hartvigsen Dianati, Danmark, 2) Nikita Servin, Malmö TK.
Pojksingel 12B: 1) Sebastian Stridbäck, Åhus TK, 2) Christian Kure, Danmark.
Pojksingel 12C: 1) Erik Mattsson, Lomma-Bjärreds TK 2) Ruben Mertin, Lugi TF
Flicksingel 12C: 1) Harriet Magnusson, IS Göta Tennis, 2) Lykke Haugen Thøgersen, Norge
Flicksingel 10A: 1) Penny Soldahl, Växjö TS 2) Beatrice Larsson, Svedala TK
Pojksingel 10A: 1) Noah Billing, ATL 2) Carl Johansson, Fair Play TK
Pojkdubbel 12: 1) William Bruhn, Höllvikens TK/Edin Honic, Fair Play TK 2) Noah Billing, ATL/William Svensson, Kronprinsens TK.
Flickdubbel 12: 1) Julia Friholm, Eslövs TK/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK 2) Esther Flagstad De Tusch-Lec/Clara-Marie Mo Tscherning, Danmark.
Pojkdubbel 16: 1) Christopher Berg, Helsingborgs TK/Folke Johansson, Svedala TK 2) Melvin Bruhn, Höllvikens TK/Milton Friholm, Eslövs TK.
Flickdubbel 14: 1) Emina Honic, Fair Play TK/Sara Rrhamani, Falkenbergs TK 2) Maja Thern, Höllvikens TK/Ida Venebrand Larsson, Vellinge TK 6-0, 6-1
Pojkdubbel 14: 1) Leo Kullberg, Ystads TK/Theodor Liedholm, Wä TK 2) Charlie Håkansson/Oliver Holm, Ystads TK
Pojkdubbel 10 (poolspel): 1) Alexander Öhberg, Höllvikens TK/Arvid Söderström Axholt, Lomma-Bjärreds TK 2) Valter Törnblom/Ruben Mertin, Lugi TF
Tidigare nyheter
Intensivkurs i tennis 20 maj-14 juni
Den 20 maj-14 juni genomför Fair Play Tennisklubb en intensivkurs i tennis på System...
Fair Play TK har JOYNAT!
Under 2024 gör Folkspel sin största satsning sedan Bingolotto startade genom att lansera det...
SO Tour-tävling 20 april på Fair Play
Lördagen den 20 april arrangerar Fair Play Tennisklubb en SO Tour-tävling för barn födda...
Christoffer Karlén ny tävlings- och arrangemangsansvarig
Vi är mycket glada över att kunna presentera Christoffer Karlén som ny tävlings- och...