Fina framgångar i Halloween Cup
Nyheter
Fina framgångar i Halloween Cup
Datum november 6, 2017

Olle Noltorp och Saga Åkesson gick långt i Halloween Cup i Göteborg. Olle nådde final i pojksingel 14 och semifinal i pojksingel 16. Han fick se sig besegrad i avgörande matchtiebreak i båda klasserna. I pojksingel 14 inledde han gruppspelet med fyra segrar. I kvarten besegrades Edvin Jönsson, Kronprinsens TK, med 6-3, 6-2 och i semin Filip Gustafsson, Ullevi TK, med 6-3, 6-3. Fair Play-spelaren fick en smakstart i finalen mot Albert Saar, Lidingö TK, och tog hem första set, men det höll inte hela vägen. Det blev förlust med 6-3, 5-7, 10-12.
En ny tung förlust i avgörande matchtiebreak blev det i pojksingel 16. 6-4, 6-7, 8-10 skrevs förlustsiffrorna till i semifinalen mot Albin Olofson, Trollhättans TK.

Saga Åkesson nådde semi i flicksingel 14. Efter fyra segrar i gruppspelet slog hon Alice Nordén, GLTK i en jämn semifinal med 4-6, 6-4, 10-4. I finalen föll Saga mot Katarina Liedbeck, Åkarp-Burlövs TK, med 5-7, 2-6. 307 spelare kom till start i tävlingen som arrangerades av GLTK.

Tidigare nyheter
Påskblixtdubbel torsdagen den 2 april
Torsdagen 2 april klockan 15.00-19.00 anordnar vi en klassisk påskblixtdubbel för vuxna medlemmar, män...
Anmäl dig till Kul-i-påsk 30 mars-2 april
Häng med på en vecka full av roliga sportaktiviteter på System Verification Fair Play...
Sjuveckorskurs i minitennis – start den 24 mars
Är du mellan fyra och sju år gammal? Är du nyfiken på att testa...
Introduktionskurs för blivande tennistränare 30-31 maj
Fair Play TK och Swedish Tennis Academy bjuder in till introduktionskurs för blivande tennistränare...