Göransson vidare i Stockholm Open
Nyheter
Göransson vidare i Stockholm Open
Datum oktober 17, 2019

Det är snabba ryck för André Göransson. Efter challengerfinalen i Fairfield i söndags flög han till Stockholm för spel i Stockholm Open. Fair Play-spelaren och amerikanen Nathaniel Lammons tog sig vidare i dubbelturneringen efter seger mot spanjorerna Pablo Andujar och Gerard Granollers med 6-2, 6-3.
– Det är alltid roligt att vinna på hemmaplan. Jag är inte hemma och spelar så ofta, så det är extra kul, säger Andre Göransson till tennis.se.
Segern var Andrés andra på ATP-nivå. Första segern kom i somras då han och Markus Eriksson besegrade Elias och Mikael Ymer i Swedish Open. I nästa omgång i Stockholm väntar segrarna i mötet Jean-Julien Rojer, Nederländerna/Horia Tecau, Rumänien-Nicholas McEnroe/Sam Querrey, USA.

andre
André Göransson är vidare i Stockholm Opens dubbelturnering. Foto: tennis.se

En längre intervju med André här.
Lottning Stockholm Open här.

Tidigare nyheter
Ny dubbeltitel för Tilda Larsson
Tilda Larsson har vunnit ytterligare en internationell dubbeltitel. I Tirana tog hon i par...
Lottning Förenade Bil Open
I morgon spelas den elfte upplagan av Förenade Bil Open med start klockan 16.00...
Annonsera i nya Fair Play Magazine
Fair Play TK ger årligen ut ett nummer av Fair Play Magazine inför elitserien...
På lördag stänger vi utomhusbanorna för säsongen
På lördag, 30 september, stänger vi våra utomhusbanor på Limhamn Tenniscenter för säsongen. Det...