Här är segrarna i Fair Play Cup
Nyheter
Här är segrarna i Fair Play Cup
Datum december 23, 2019

Nu är den 41:a upplagan av Fair Play Cup färdigspelad. Det bjöds på fin tennis och många spännande matcher under de 13 tävlingsdagarna på Fair Play Stadion. Hemmaspelaren Adelisa Kahriman trivdes utmärkt i turneringen och vann tre klasser – två dubbelklasser tillsammans med klubbkamraten Edit Cosmo och en singelseger i flickor 16. Teodor Hessle, Svedala TK, och William Rejchtman Vinciguerra, Malmö TK, stod också för starka insatser med dubbla singelklassegrar. Två klasser vann även Fair Plays Sandra Batez (flicksingel 10 och flickdubbel 10 tillsammans med Elise Tyrstrup-Laurencin) och Jacob Danell (herrdubbel med Olle Sonesson-Lidholt och mixeddubbel med Olivia Pezo). Svedalaparet Jonathan Ekstrand/Daniel Widegren vände också hem med två klassegrar i dubbel. Av Fair Play-spelarna segrade även Anders Dahl (herrsingel motion), Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (pojksingel 10), Olle Noltorp (pojkdubbel 16) och Anders Björklund (herrsingel 45+). Hannah Viller Möller och Robin Thour spelade hem vintertourklasserna som avgjordes i torsdags (läs mer här). Det var tredje året i rad som en danska vann damturneringen och andra året i rad som en Växjöspelare tog hem herrklassen. Vi tackar alla spelare i årets Fair Play Cup för en väl genomförd turnering och hälsar alla välkomna igen nästa år!

Ett stort tack till turneringens samarbetspartners
Huvudpartner – Wilson
Fair Play Cup-partners – Babolat, Head, Hotel Scandic S:t Jörgen, i.m.c – Idrotts Medicinskt Center, Kock&Co, Prince, Euroelite samt Wilson Tennis Camp

 

Resultat Fair Play Cup här.
Resultat Fair Play Cup Vintertour här.

 

FINALER FAIR PLAY CUP 2019

ds21
DS 21: Felicia Dervå, Kalmar TK-Filippa Larsson, Fair Play TK 6-4, 6-4

fd10
FD10: Etta Sandra Batez/Elise Tyrstrup-Laurencin, Fair Play TK (poolspel), tvåa Ava Andersson Asamoah/Djosa Frantzich

fd14
FD14: Adelisa Kahriman/Edit Cosmo, Fair Play TK-Elin Axler, Lomma-Bjärreds TK/Fredrika Runström, Höllvikens TK 6-3, 6-1

fd16
FD16: Adelisa Kahriman/Edit Cosmo, Fair Play TK-Matea Dapcevska/Lovisa Valentinsson, Fair Play TK 6-3, 6-2

fs10
FS10: Sandra Batez, Fair Play TK-Victoria Lacki, Helsingborgs TK 6-3, 6-4

fs12
FD12: Nora Jurland/Sozan Mustafa, Malmö TK-Esther Månsson/Sara Milosevic, Fair Play TK 5-7, 6-3, 10-7

fs12a
FS12 A: Fredrika Runström, Höllvikens TK-Rebecka Jerlardtz, Kalmar TK 6-2, 6-2

fs12b
FS12 B: Hedvig Turesson, Helsingborgs TK-Felicia Remahl, Kronprinsens TK 6-2, 6-3

fs14
FS14: Linea Bajraliu, Helsingborgs TK-Clara Nilsson, Fair Play TK 6-2, 6-2

fs16
FS16: Adelisa Kahriman, Fair Play TK-Felicia Dervå, Kalmar TK 6-7, 6-1, 6-3

hd mot
HD Motion: Matheus Devilde/Birk Finsrud Månsson, Kronprinsens TK-Daniel Andersson/Henrik Edmén, Trelleborgs TK 6-4, 6-3

hd
HD: Jacob Danell/Olle Sonesson Lidholt, Fair Play TK-Johan Hellberg/Liam Nilsson Bergkvist, Svedala TK 3-6, 6-2, 10-5

hs45
HS45+: Anders Björklund, Fair Play TK-Rickard Paulsson, Lomma-Bjärreds TK 5-7, 7-6, 6-2

hs55
HS55+: Kenth Gustafsson, Helsingborgs TK-Stefan Strandquist, Lomma-Bjärreds TK 6-1, 6-1

hsb
HS B: Albin Nyman, Åhus TK-Johan Hellberg, Svedala TK 4-6, 6-2, 6-3

hsmotion
HS Motion: Anders Dahl, Fair Play TK-Gustav Nacking Mikkelsen, Malmö TK 7-5, 3-6, 6-1

md
MD: Olivia Pezo/Jacob Danell, Fair Play TK-Victoria Carlsten, Helsingborgs TK/Oscar Carlsten, Fair Play TK 6-3, 6-1

p18
PS18: Teodor Hessle, Svedala TK-Liam Nilsson Bergkvist, Svedala TK 6-4, 6-2

pd10
PD10: Vincent Almroth, Båstads TS/Nils Fröbel, Åkarp-Burlövs TK- Oscar Hasselblad Johannesson/Ruben Melander, Fair Play TK 6-3, 6-2

PS10
PS10: Andreas Philip Cort Maleeva Hansen, Fair Play TK-Anders Elfving Navarro, Danmark 6-3, 6-2

pd12
PD12: Jonathan Ekstrand/Daniel Widegren, Svedala TK-Carl Kälvesten, Fair Play TK/Carl Meijer, Höllvikens TK 6-4, 6-3

pd16
PD16: Saba Nanobashvili, ATL/Olle Noltorp, Fair Play TK-Edvin Jönsson, Kronprinsens TK/Hugo Magnusson, Helsingborgs TK 4-6, 6-0, 10-6

ps12a
PS12 A: William Rejchtman Vinciguerra, Malmö TK-Sebastian Kjølbye, Danmark 6-1,6-1

ps12b
PS12 B: Asger Thorn Sörensen, Danmark-Jacob Williams, Höllvikens TK 6-1, 6-1

ps12c
PS12 C: Lois Valentin Thornberg, Danmark-Milton Friholm, Eslövs TK 6-4, 6-1

ps14
PS14: William Rejchtman Vinciguerra, Malmö TK-Danijel Krstevski, Ödåkra TK 6-1, 6-1

ps16
PS16: Teodor Hessle, Svedala TK-Allan Krueger Hagström, GLTK 6-1, 6-0

pd14
PD14: Jonathan Ekstrand/Daniel Widegren, Svedala TK-William Almroth/Carl Nygren, Båstads TS 6-4, 6-2

HSVINTERTOUREN
HS Elit Vintertour: Robin Thour, Växjö TS-Jonathan Stenberg, Tabergsdalens TK 7-5, 3-6, 6-3

DSVINTERTOUREN
DS Elit Vintertour: Hannah Viller Möller, Fair Play TK-Victoria Carlsten, Helsingborgs TK 6-1, 6-2

Fair Play-spelare som nådde final
Adelisa Kahriman, seger FS16, seger FD14, seger FD16
Edit Cosmo, seger FD14, seger FD16
Hannah Viller Möller, seger DS Elit
Anders Dahl, seger HS Motion
Jacob Danell, seger HD, seger MD
Olle Sonesson Lidholt, seger HD
Olivia Pezo, seger MD
Oscar Carlsten, final MD
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen, seger PS10
Sandra Batez, seger FS10, seger FD10
Elise Tyrstrup-Laurencin, seger FD10
Carl Kälvesten, final PD12
Esther Månsson, final FD12
Sara Milosevic, final FD12
Clara Nilsson, final FS14
Olle Noltorp, seger PD16
Matea Dapcevska, final FD16
Lovisa Valentinsson, final FD16
Filippa Larsson, final FS21
Anders Björklund, seger HS45+

Tidigare nyheter
Speldagar och speltider intensivkurs på fredagar
Speldagar och speltider intensivkurs på fredagar Datum Måndag- och onsdagsgrupperna spelar 24/5 och 7/6...
STA sommarträning på Limhamn Tenniscenter
För er som spelar på ITF-18, på proffstouren eller är hemma från college och...
Här är pristagarna i Förenade Bil Tennisskolemästerskap
Lördagen den 18 maj spelades årets Tennisskolemästerskap by Förenade Bil på System Verification Fair...
Dubbla titlar till Kajsa Rinaldo Persson i USA
Kajsa Rinaldo Persson spelade strålande tennis under sina tävlingsveckor i USA.  I söndags vann...