Här är segrarna i klubbmästerskapet
Nyheter
Här är segrarna i klubbmästerskapet
Datum november 17, 2017

Under höstlovet spelades årets klubbmästerskap på Fair Play Stadion. Tävlingen lockade i år 94 starter och bjöd på bra tennis. Klubbmästare blev Smilla Lindeskog (DS), Alexander Vorobiev (HS), Rakel Claesson (DS Motion), Henrik Billing (HS Motion), Saga Åkesson (FS15), Olle Noltorp (PS13), Mick Ilnicki (PS9), Esther Månsson (FS11), Lovisa Valentinsson (FS13), Oscar Tauson (PS11), Mia Batez (FS9), Kenneth Wahlberg/Olle Hasslöf (HD), Victoria Kapcia/Elina Lassnack (FD11), Lovisa Valentinsson/Patrik Valentinsson (GD), Cesar Tyrstrup Laurencin/Sture Thott (PD11) och Ewan Cohen/Malte Thott (PD14). Tävlingsledare var Peter Tauson.

DS fr v 1an Smilla Lindeskog & 2an Kim Andersson
Damsingel: Segraren Smilla Lindeskog och Kim Andersson.

HS Fr v 2an Kalle Josefsson & 1an Alexander Vorobiev
Herrsingel: Kalle Josefsson och segraren Alexander Vorobiev.

DS Motion Fr v 1an Rakel Claesson & 2an Anna Thore
DS Motion: Segraren Rakel Claesson och Anna Thore.

FD 11 fr v 2a Adelle MilarLisa Noltorp & 1a Victoria KapciaElina Lassnack
Flickdubbel 11: Adelle Milar/Lisa Noltorp och segrarna Victoria Kapcia/Elina Lassnack.

FS 9 Fr v 3an Sandra Batez, 2an Lisa Noltorp & 1an Mia Batez
FS9: Sandra Batez (trea), Lisa Noltorp (tvåa) och Mia Batez (etta).

FS 11 Fr v 3an Victoria Kapcia, 1an Esther Månsson & 2an Clara Nilsson
Flicksingel 11: Victoria Kapcia (trea), Esther Månsson (etta) och Clara Nilsson (tvåa).

FS 13 fr v 1an Lovisa Valentinsson & 2an Clara Nilsson
Flicksingel 13: Segraren Lovisa Valentinsson och Clara Nilsson.

FS 15 Fr v 1an Saga Åkesson & 2an Olivia Borg
Flicksingel 15: Segraren Saga Åkesson och Olivia Borg.

GD 1a Lovisa ValentinssonPatrik Valentinsson & 2a Malte ThottClaes Thott
GD: Lovisa och Patrik Valentinsson (segrare), Malte och Clas Thott.

HD fr v 1a Kenneth WahlbergOlle Hasslöf & 2a Karl Petter ÄngMagnus Ohlin
Herrdubbel: Kenneth Wahlberg/Olle Hasslöf (segrare) och Karl Petter Äng/Magnus Ohlin.

HS motion fr v 2an Kenneth Wahlberg & 1an Henrik Billing
HS Motion: Kenneth Wahlberg och segraren Henrik Billing.

PD 11 fr v 1a Caesar Tyrstrup LaurencinSture Thott 2a Tom NoltorpLudvig Göransson
Pojkdubbel 11: Segrarna Cesar Tyrstrup Laurencin/Sture Thott och Tom Noltorp/Ludvig Göransson.

PD 14 fr v 1an Ewan CohenMalte Thott och 2a Isak LindströmTom Noltorp
Pojkdubbel 14: Segrarna Ewan Cohen/Malte Thott och Isak Lindström/Tom Noltorp.

PS 9 fr v 1an Mick Ilnicki & 2an Jacob Williams
Pojksingel 9: Segraren Mick Ilnicki och Jacob Williams.

PS 13 fr v 1an Olle Noltorp & 2an Kalle Wollter
Pojksingel 13: Segraren Olle Noltorp och Kalle Wolter Alehammar.

PS11Fr v 3an Tom Noltorp ,1an Oscar Tauson, och 2an Ludvig Göransson
Pojksingel 11: Tom Noltorp (trea), Oscar Tauson (etta) & Ludvig Göransson (trea).

Tidigare nyheter
Vuxenkurs i tennis 20-22 februari
Den 20-22 februari genomförs en vuxenkurs som kallas Tennis Xpress på System Verification Fair...
Sportlovspadel på Fair Play 20-23 februari
Fair Play Sport Club erbjuder padelträning en timme per dag för dig som är...
Vuxenkurs i padel 20-23 februari
Den 20-23 februari genomför Fair Play Sport Club en spännande vuxenkurs i padel på...
Femveckorskurs i minitennis – start 28 februari
Är du mellan fyra och sju år gammal? Är du nyfiken på att testa...