Lister nära första WTA-titeln
Nyheter
Lister nära första WTA-titeln
Datum juni 8, 2019

Cornelia Lister var nära första WTA-titeln i karriären. Fair Play-spelaren och tjeckiskan Renata Voracova hade 1-0 i set och servade för matchen i finalen mot Timea Bacsinszky, Schweiz/Mandy Minella, Luxemburg, i Croatia Bol Open. Men det toppseedade paret lyckades inte knyta ihop säcken och förlorade i supertiebreak. 6-0, 6-7, 4-10 skrevs setsifforna till.

Finalen började annars bra för Lister/Voracova som bröt motståndarnas serve direkt och spelade ut. Första set var över på 20 minuter. Bacsinszky/Minella höjde sig rejält i andra set och matchen blev jämnare. Det var ändå fördel Lister/Voracova som bröt motståndarnas serve vid 5-5 och hade chansen att serva hem matchen. Det svensktjeckiska paret var tre bollar från seger, men Bacsinszky/Minella tog hem andra set och vann även supertiebreaket.

Turneringen i Bol ingår i WTA:s 125K-serie med 125 000 dollar i prispengar. Det var Lister/Voracovas andra WTA-final i år. I mars förlorade paret i raka set mot Maria Sanchez, USA/Fanny Stollar, Ungern, i Guadalajara, Mexiko.

Lister/Voracovas matcher i Kroatien
Kvartsfinal: Ysaline Bonaventure, Belgien/Bibiane Schoofs, Nederländerna, 6-2, 7-5
Semifinal: Beatrice Gumulya/Jessy Rompies, Indonesien, 6-2, 5-7, 10-4
Final: Timea Bacsinszky, Schweiz/Mandy Minella, Luxemburg, 6-0, 6-7, 4-10

Finalparen i Bol. Det var Lister/Voracovas andra WTA-final i vår. Foto: Croatia Bol Open

Tidigare nyheter
Fair Plays herrar svenska mästare 2025
Fair Plays herrar är svenska mästare 2025! I dagens final besegrades Danderyd Djursholm ETK...
Fair Play Cup Mini 19 december
FAIR PLAY CUP MINI 2025 Samling/genomgång bana 12 16:15 Matchstart omgång 1 16:30 Paus/lottning...
Lediga platser till våren i Malmös största padelskola
Lediga platser till våren i Malmös största padelskola! Ta chansen att träna med vårt...
Ström & Gulliksson Malmö Junior Open 2026
I januari kommer junioreliten till Malmö. 3-10 januari spelas Ström & Gulliksson Malmö Junior...