Medlemsrekord – Fair Play har 3.017 medlemmar
Nyheter
Medlemsrekord – Fair Play har 3.017 medlemmar
Datum juli 7, 2017

Nu har Fair Play Tennisklubb hela 3.017 medlemmar(2.966 förra året) och det är vår förenings högsta medlemsantal genom tiderna. Det är första gången som klubben har över 3.000 medlemmar och det innebär också att vi befäster vår plats som Sveriges största tennisklubb med Malmös största barn- och ungdomsverksamhet med ca 1.650 barn, ungdomar & vuxna som tränar varje vecka.

– Detta är verkligen en milstolpe i vår förening och det visar verkligen att vårt arbete med föreningens mål, kärnvärde & vision har gett resultat och att vår förening når ännu fler människor i Malmö med omnejd. Ett jättestort tack till alla våra lojala medlemmar som tror på vår förening och vår verksamhet. Tack till alla våra duktiga tränare och vår övriga personal som är engagerade och kompetenta och till alla andra som bidrar till denna positiva utveckling, säger klubbchefen Janne Immonen. Medlemsantalet är baserat på antalet betalande medlemmar under verksamhetsåret 1 juli 2016-30 juni 2017.

Glädje, Kvalitet & Engagemang. Vi är vad vi heter.

Minitennis7

påskdubbel2015

IMG_2298

IMG_2288
3017 medlemmar i Fair Play Tennisklubb – en milstolpe!

/JI

 

Tidigare nyheter
Ny dubbeltitel för Tom Noltorp – överst på pallen i Haag
Tom Noltorp och amerikanen Mark Krupkin vann dubbeln i J100-turneringen i Haag. Paret finalslog...
William Rejchtman Vinciguerra tog sin första J300-titel i singel
I andra tävlingen under Sydamerikaturnén kom andra titeln. William Rejchtman Vinciguerra vann den här...
Invigning av Break Point Immonen den 2 mars
Lördagen den 2 mars kl. 16.30 inviger vi vår läktare ”Break Point Immonen” på...
Tennis för barn på Fair Play – vi startar fler minitennisgrupper
Alla barn i åldern 4-7 år som vill börja spela tennis hos oss får...