Rejchtman Vinciguerra nådde semifinal i EM
Nyheter
Rejchtman Vinciguerra nådde semifinal i EM
Datum oktober 2, 2023

William Rejchtman Vinciguerra blev bäste svensk i EM för 16-åringar med en semifinalplats i singel. Fair Play-spelaren förlorade mot tysken Justin Engel, som senare tog hem klassen och blev Europamästare.

– Det var speciellt spel i semifinalen. Han servade otroligt bra och satte press på mig och mina servegame, vilket gjorde det tufft. Det var ganska mycket nerver från båda, men vi hanterade det bra båda två, säger William till tennis.se.

5-7, 1-6 skrevs setsiffrorna till.

– Mitt spel fungerade inte alls så som jag hade önskat. Det finns mycket jag ville göra annorlunda i matchen men som inte fungerade. Jag hade chanser, men marginalerna var på hans sida denna gång tyvärr.

Andraseedade Rejchtman Vinciguerra inledde mästerskapet i Parma med segrar i raka set mot rumänen Alejandro Mateo Berge Nourescu och britten Maximilian Carrier. I åttondelen gav motståndaren Ognjen Milic, Serbien, upp i första set när William ledde med 4-1. Tuffare blev kvartsfinalen mot schweizaren Flynn Thomas, men William vann tresetaren med 6-3, 2-6, 6-3.

 

Samtliga resultat här.

 

William Rejchtman Vinciguerra stod för ett bra mästerskap i Italien. Foto: Tennis Europe

 

Tidigare nyheter
STA PRO TEAM TRÄNING
STA PRO TEAM TRÄNING För juniorer som vill avancera till internationella turneringar (12-18 år)...
Platser kvar i Fair Plays tennisskola!
Platser kvar i Fair Plays tennisskola! Vardagar kl. 15.00 finns lediga platser för barn...
Ny tävlingsaktivitet på Fair Play – Ranking Padel
Nu startar Fair Play TK och Ranking Padel ett samarbete med målsättningen att öka...
Prova på padel, bordtennis & badminton för äldre i höst
Vill du röra på dig, träffa nya vänner och samtidigt ha roligt? Fair Play...