Snabb sorti för pojklaget i Svenska Juniorcupen
Nyheter
Snabb sorti för pojklaget i Svenska Juniorcupen
Datum januari 30, 2018
Fair Plays pojklag har spelat färdigt i Svenska Juniorcupen/lag-SM. Det blev förlust i första omgången mot Höllvikens TK med 0-6 hemma på Fair Play Stadion. Karl Josefsson förlorade en jämn tvåsetare mot Nils Andersson på förstasingeln med 4-6, 6-7. På andrasingeln tog Sebastian Lind hem första set mot Alexander Stenberg, men föll i supertiebreak (6-1, 5-7, 6-10). Även tredjesingeln mellan Marcus Rydström och Felix Erlandsson blev jämn och gick till supertiebreak. Höllvikenspelaren var starkast och vann med 7-5, 5-7, 15-13. På fjärdesingeln föll Tom Knobe mot Jacob Hedberg, 3-6, 1-6. Dubbelmatcherna spelades aldrig. 10 februari går Fair Plays flicklag in i Juniorcupen. I första matchen väntar Malmö Bellevue TK på bortaplan.

p18
Fair Play föll mot Höllviken.

SVENSKA JUNIORCUPEN & LAG-SM POJKAR 18 
Fair Play TK-Höllvikens TK 0-6 
S1: Karl Josefsson-Nils Andersson 4-6, 6-7
S2: Sebastian Lind- Alexander Stenberg 6-1, 5-7, 0-1(6-10)
S3: Marcus Rydström-Felix Erlandsson 5-7, 7-5, 0-1(13-15)
S4: Tom Knobe- Jacob Hedberg 3-6, 1-6
D1: 0-6, 0-6 w.o.
D2: 0-6, 0-6 w.o.

Seriespelet rullar vidare. Här under hittar du de senaste resultaten.

SVENSKA TENNISSERIEN 
Herrar 45 syd division 2B
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-3 

S1: Dragan Bakic-Jan Nickel 3-6, 3-6
S2: Kruno Kuljis-Erik Noltorp 6-7, 7-6, 0-1 (7-10)
D: Per Lindeblad/Kruno Kuljis-Erik Noltorp/Jan Nickel 6-4, 6-7, 0-1 (2-10)

TENNIS SYDS SERIER 
Damer veteraner 40+ division 1B
Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK 3-0 

S1: Ingrid Estrada Magnusson-Louise Herslow 6-3, 6-3
S2: Marika Torstensson-Jacqueline Parkhouse 6-1, 6-2
D: Ingrid Estrada Magnusson/Katja Bröms-Jacqueline Parkhouse/Ulla Möller 7-6 (7-4), 6-0

Pojkar 12A grupp 3
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1
S1: Isak Lindström-Lucas Bontidean 6-3, 6-4
S2: Tom Noltorp-Johan Kuljis 5-7, 7-5, 4-6
D: Isak Lindström/Tom Noltorp-Oscar Pettersson/Eliel Saaristo 6-2, 6-4

Pojkar 12A grupp 4
Åhus TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1
S1: Valter Larsson-Oscar Tauson 4-6, 3-6
S2: Marius Gyllerup-Cesar Tyrstup Laurencin 6-3, 6-2
D: Alfred Olsson Barnestam/Carl-Rickard Schmidt-Oscar Tauson/Cesar Tyrstup Laurencin 6-4, 7-6 (9-7)

Pojkar 14 division 1B
Fair Play TK-Skanör-Falsterbo TK 1-2 

S1: Olle Noltorp-Kasper Wilander 6-1, 7-6
S2: Kalle Wolter Alehammar-Marco Ratchoff 0-6, 0-6
D: Olle Noltorp/Kalle Wolter Alehammar-Kasper Wilander/Marco Ratchoff 4-6, 3-6

Landskrona TK-Fair Play TK 1-2 
S1: Robert Simo-Olle Noltorp 2-6, 5-7
S2: Benjamin Johnsson-Kalle Wolter Alehammar 2-6, 0-6
D: Robert Simo/Benjamin Johnsson-Olle Noltorp/Kalle Wolter Alehammar 7-5, 7-6

Pojkar 14 division 2B syd
Fair Play TK lag 2-Vellinge TK lag 1 2-1
S1: Erik Månsson-Benjamin Markl 6-3, 6-2
S2: Isak Lindström-Oskar Löf 1-6, 3-6
D: Erik Månsson/Isak Lindström-Oskar Löf/Nils Lundahl 6-7 (3-7), 6-4, 1-0 (10-8)

Flickor 12A grupp 2
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1 

S1: Fredrika Runström-Emy Jiserup 3-6, 6-2, 4-6
S2: Esther Månsson-Isabelle Andersson 7-5, 6-4
D: Fredrika Runström/Esther Månsson-Emy Jiserup/Isabelle Andersson 4-6, 6-4, 6-4

Flickor 12B grupp 2
Malmö Bellevue TK-Fair Play TK 2-4 

S1: Alice Mårtensson-Albiona Gashi 0-6, 1-6
S2: Melisa Kadir-Besarta Abidini 5-0, 1-3
D: Sozan Mustafa/Amanda Grabowska-Albiona Gashi/Besarta Abidini 2-3, 5-3

seriespel_stor

SVENSKA TENNISSERIEN
Herrar 45 syd division 2
Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK 1-2
Ystads TK-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 0-3
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-3 

4/3 Fair Play TK-Ystads TK

TENNIS SYDS SERIER
Damer veteraner 40+ division 1B
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 1-2
Landskrona TK-Fair Play TK 3-0
Fair Play TK-Dalby TK 2-1
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 1-2
Lomma-Bjärreds TK-Fair Play 3-0

27/1 Allmänna TK Lund-Fair Play TK
4/2 Fair Play TK-Landskrona TK
4/3 Fair Play TK-Allmänna TK Lund
18/3 Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK

Herrar veteraner 45+ division 1B
Dalby TK-Fair Play TK 2-1
Skanör-Falsterbo-Fair Play TK 1-2
Fair Play TK-Höllvikens TK 3-0 

Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 2-1
16/12 Fair Play TK-Malmö Bellevue TK
Fair Play TK-Dalby TK 1-2
3/2 Fair Play TK-Skanör-Falsterbo TK
10/2 Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK
3/3 Höllvikens TK-Fair Play TK
24/3 Malmö Bellevue TK-Fair Play TK

Pojkar 10 grupp 2
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 4-2
Höllvikens TK-Fair Play TK 0-6
Svedala TK-Fair Play TK 6-0
10/2 Fair Play TK-Helsingborgs TK

Pojkar 12A grupp 3
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Helsingborgs TK 2-1
Höllvikens TK-Fair Play TK 1-2 

Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 0-3 
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1
4/2 Fair Play TK-Höllvikens TK
11/3 Helsingborgs TK-Fair Play TK
25/3Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK

Pojkar 12A grupp 4
Fair Play TK lag 2-Åhus TK lag 0-3
Lomma-Bjärreds TK lag 2-Fair Play TK lag 2 1-2
Ystads TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1
Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK lag 2 3-0 

Åhus TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1 
10/2 Fair Play TK lag 2-Ystads TK lag 1
10/3 Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 2
25/3 Helsingborgs TK lag 2-Fair Play TK lag 2

Pojkar 14 division 1B
21/10 Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK
Fair Play TK-Landskrona TK 3-0
Skanör-Falsterbo TK-Fair Play TK 2-1
Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Skanör-Falsterbo TK 1-2
Landskrona TK-Fair Play TK 1-2

Pojkar 14 division 2B
Fair Play TK lag 2-Åkarp-Burlövs TK lag 3 1-2
Vellinge TK lag 1-Fair Play TK lag 2 2-1
Allmänna TK Lund lag 2-Fair Play TK lag 2 2-1
Fair Play TK lag 2-Eslövs TK lag 1 3-0
Åkarp-Burlövs TK lag 3-Fair Play TK lag 2 2-1
Fair Play TK lag 2-Vellinge TK lag 1 2-1

24/2 Eslövs TK lag 1-Fair Play TK lag 2
3/10 Fair Play TK lag 2-Allmänna TK Lund lag 2

Pojkar 16 division 1A
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 3-0 
11/2 Fair Play TK-Svedala TK
4/3 Kungsbacka TK-Fair Play TK
18/3 Fair Play TK-Höllvikens TK

Pojkar 16 division 1B
7/1 Fair Play TK lag 2-Lomma-Bjärreds TK lag 1
21/1 Fair Play TK lag 2-Lugi TF lag 1
11/2 Trelleborgs TK lag 1-Fair Play TK lag 2
4/3 Lomma-Bjärreds TK lag 1-Fair Play TK lag 2
18/3 Fair Play TK lag 2-Trelleborgs TK lag 1
1/4 Lugi TF lag 1-Fair Play TK lag 2

Flickor 12A grupp 2
Allmänna TK Lund-Fair Play TK 0-3
Fair Play TK-Lomma-Bjärreds TK 1-2 

26/11 Ystads TK-Fair Play TK
Fair Play TK-Allmänna TK Lund 2-1
25/2 Fair Play TK-Ystads TK
18/3 Lomma-Bjärreds TK-Fair Play TK

Flickor 12B grupp 2
Fair Play TK-Malmö Bellevue TK 1-5
Fair Play TK-Svedala TK 5-1 

17/12 Åkarp-Burlövs TK-Fair Play TK
Malmö Bellevue TK-Fair Play TK 2-4 
25/2 Fair Play TK-Åkarp-Burlövs TK
18/3 Svedala TK-Fair Play TK

Juniorligan division 1A
Fair Play TK-Helsingborgs TK 3-6
Höllvikens TK-Fair Play TK 3-6 

7/1 Fair Play TK-IS GÖTA, tennis
28/1 Fair Play TK-Svedala TK
1/4 Skanör-Falsterbo TK-Fair Play TK

Juniorligan division 1B
Fair Play TK lag 2-Helsingborgs TK lag 2 5-4
Fair Play TK lag 2-IS GÖTA, tennis lag 2 4-6
Fair Play TK lag 2-Vetlanda TK lag 1 3-6

1/4 Malmö Bellevue TK lag 1-Fair Play TK lag 2

Tidigare nyheter
Intensivkurs i tennis 20 maj-14 juni
Den 20 maj-14 juni genomför Fair Play Tennisklubb en intensivkurs i tennis på System...
Fair Play TK har JOYNAT!
Under 2024 gör Folkspel sin största satsning sedan Bingolotto startade genom att lansera det...
SO Tour-tävling 20 april på Fair Play
Lördagen den 20 april arrangerar Fair Play Tennisklubb en SO Tour-tävling för barn födda...
Christoffer Karlén ny tävlings- och arrangemangsansvarig
Vi är mycket glada över att kunna presentera Christoffer Karlén som ny tävlings- och...