Tack för den här terminen!
Nyheter
Tack för den här terminen!
Datum maj 22, 2022

I dag, den 22 maj, är det den sista träningsdagen den här terminen. Stort tack till alla deltagare som har tränat hos oss den här säsongen! Även frukosttennis, lunchtennis och damfredag tar uppehåll och återkommer efter sommaren. Fair Play Sport Clubs padelträning och lunchpadeln håller på i ytterligare en vecka.

Höstens träning startar igen den 2 september och vi hoppas att vi ses då. Anmäler man sig till tennisskolan och betalar i receptionen innan den 5 juni får man boka tidigt-rabatt. Läs mer här.

För den som vill hålla igång i sommar finns massor av aktiviteter.

  • Vi arrangerar som vanligt sommartennis utomhus på Limhamn Tenniscenter för barn, ungdomar och vuxna med start 20 juni. Sista anmälningsdag är 10 juni. Mer information här.
  • Under sommarlovet arrangeras Kul-i-Sommar på System Verification Fair Play Stadion under två veckor – 20-23 juni och 27-30 juni. Aktiviteten riktar sig till barn födda 2010-2018. Läs mer här.
  • Nästa tennistävling vi arrangerar är Klubbmästerskap by Förenade Bil som spelas på Limhamn Tenniscenter 6-12 juni. Tävlingen har 22 klasser så möjligheten finns för alla att vara med. Läs mer här.
  • För padelspelarna erbjuder Fair Play Sport Club sommarpadel under hela sommaren. Läs mer här.

Vi önskar dig en underbar tennissommar!

 

Tidigare nyheter
Ansökan till Malmö Idrottsgrundskola öppen
Går du i årskurs 6 och spelar tennis eller padel med stort intresse? Då...
Debut och första DC-segern för Bergevi
Filip Bergevi debuterade i Davis Cup under gruppspelet i Bologna och tog också första...
Anmäl dig till Kul-i-höst 30/10-2/11
Häng med på Kul-i-Höst, 30 oktober-2 november, en vecka med massor av roliga sportaktiviteter...
Tom tog hem singeltitel i Danmark – Edit tvåa i flickklassen
Swedish Tennis Academy har arrangerat en tävlingsresa till Danmark och den blev mycket lyckad....