Tränarutbildning för klubbens medlemmar
Nyheter
Tränarutbildning för klubbens medlemmar
Datum februari 12, 2020

Nu är det snart dags för tränarutbildning på Fair Play Stadion. 18-19 april arrangeras kursen Tennisens Plattform för medlemmar i Fair Play. Utbildningen ingår i Svenska Tennisförbundets tränarutbildningsprogram och vänder sig till alla som är intresserade av att bli tränare och tränare utan utbildning. För att få delta ska man vara född 2005 eller tidigare. Klubbens medlemmar kan gå kursen kostnadsfritt under förutsättning att man är villig att ta fasta timmar i den ordinarie träningsverksamheten. Som medlem betalar man annars 1 000 kronor (ordinarie pris 1 500 kronor) för att gå kursen. Utbildningen hålls mellan 10.00-18.00 båda dagarna. Kursledare är David Gustafsson, Fair Play TK, och Fredrik Lundh, Höllvikens TK.

För mer information/anmälan – kontakta Janne Immonen tele: 0705-614800.

Anmälningsblankett Tennisens Plattform 18-19 april här.

Tidigare nyheter
Ny dubbeltitel för Tilda Larsson
Tilda Larsson har vunnit ytterligare en internationell dubbeltitel. I Tirana tog hon i par...
Lottning Förenade Bil Open
I morgon spelas den elfte upplagan av Förenade Bil Open med start klockan 16.00...
Annonsera i nya Fair Play Magazine
Fair Play TK ger årligen ut ett nummer av Fair Play Magazine inför elitserien...
På lördag stänger vi utomhusbanorna för säsongen
På lördag, 30 september, stänger vi våra utomhusbanor på Limhamn Tenniscenter för säsongen. Det...