Tränarutbildning för klubbens medlemmar
Nyheter
Tränarutbildning för klubbens medlemmar
Datum februari 12, 2020

Nu är det snart dags för tränarutbildning på Fair Play Stadion. 18-19 april arrangeras kursen Tennisens Plattform för medlemmar i Fair Play. Utbildningen ingår i Svenska Tennisförbundets tränarutbildningsprogram och vänder sig till alla som är intresserade av att bli tränare och tränare utan utbildning. För att få delta ska man vara född 2005 eller tidigare. Klubbens medlemmar kan gå kursen kostnadsfritt under förutsättning att man är villig att ta fasta timmar i den ordinarie träningsverksamheten. Som medlem betalar man annars 1 000 kronor (ordinarie pris 1 500 kronor) för att gå kursen. Utbildningen hålls mellan 10.00-18.00 båda dagarna. Kursledare är David Gustafsson, Fair Play TK, och Fredrik Lundh, Höllvikens TK.

För mer information/anmälan – kontakta Janne Immonen tele: 0705-614800.

Anmälningsblankett Tennisens Plattform 18-19 april här.

Tidigare nyheter
Anmäl dig till Förenade Bil Tennisskolemästerskap
Nästa tävling på System Verification Fair Play Stadion är klubbtävlingen Förenade Bil Tennisskolemästerskap som...
Finalplats för Bergevi/Veldheer i Kroatien
Filip Bergevi och dubbelpartnern Mick Veldheer stod för en riktigt bra turnering i Kroatien...
Anmäl dig till Kul-i-sommar på Fair Play
Häng med på Kul-i-Sommar (17-20/6 & 24-28/6), en vecka med massor av roliga sportaktiviteter...
Succé för 18-årslagen – dubbla SM-guld!
Fair Plays 18-årslag är svenska mästare 2024! F18-laget finalslog SALK med 3-1 i Ystad...