Tuff debut för Göransson när Sverige vann
Nyheter
Tuff debut för Göransson när Sverige vann
Datum september 14, 2019

Sverige är vidare i Davis Cup efter 3-1 mot Israel i Stockholm. På lördagen gjorde André Göransson DC-debut när han spelade dubbeln tillsammans med Markus Eriksson. Svenskduon hade en tung dag och föll med 0-6, 2-6 mot Daniel Cukierman/Jonathan Erlich.
– Fantastiskt stöd, det var jäkligt kul att komma in. Synd att resultatet inte blev det bästa, men nu har jag i alla fall gjort min debut. Tur att ”Micke” kunde spela så bra och avgöra, sa André Göransson till tennis.se.
Mikael Ymer avgjorde när han besegrade Cukierman med 6-4, 6-3. Sverige kan nu börja ladda för kvalmatch i mars nästa år, där man slåss om en plats i Davis Cups världsfinal i Madrid i november 2020.

Se klipp från DC-matchen och läs mer på tennis.se.

Tidigare nyheter
Ingen ordinarie träning vecka 8
Nästa vecka är det sportlov och ingen ordinarie träning på System Verification Fair Play...
Introduktionskurs för blivande tennistränare 30-31 maj
Fair Play TK och Swedish Tennis Academy bjuder in till introduktionskurs för blivande tennistränare...
Öppet hus by alive IP lördagen den 28 februari
Välkomna till Öppet hus by alive IP på System Verification Fair Play Stadion i...
Byt in ditt gamla racket – få rabatt direkt!
Lämna in ditt gamla racket och få rabatt på ditt nästa köp av racket...