Valdemar Holm ny tävlings- och arrangemangsansvarig
Nyheter
Valdemar Holm ny tävlings- och arrangemangsansvarig
Datum juni 1, 2021

Valdemar Holm är ny tävlings- och arrangemangsansvarig i Fair Play TK. 23-åringen kommer även att vara tränare för spelare i tävlings- och utvecklingsgruppen med speciellt fokus på yngre spelare.

– Spännande och jätteroligt! Det känns extra kul att få arbeta i Fair Play TK eftersom jag har varit här så länge som spelare, säger han.

För några veckor sedan tog han examen och lämnade State University of New York at Buffalo där han studerade företagsekonomi och spelade tennis.

– Det här året var tufft. Hela laget fick corona precis innan säsongen startade, så det var svårt att komma igång. Vi tränade väl två gånger innan matcherna började. Individuellt har det känts ganska bra, jag är fortfarande taggad på tennis.

Kommer du hålla igång din tenniskarriär framöver?
– Absolut, jag kommer hålla igång och träna. Förhoppningsvis kommer jag att spela några sommartourtävlingar och några seriematcher för Fair Play. I höst siktar jag på att spela i division 1-matcherna som inte krockar med mitt jobb.

Valdemar börjar sin anställning den 1 augusti. Vi hälsar honom varmt välkommen till Fair Play TK!

Tidigare nyheter
Ingen ordinarie träning vecka 8
Nästa vecka är det sportlov och ingen ordinarie träning på System Verification Fair Play...
Introduktionskurs för blivande tennistränare 30-31 maj
Fair Play TK och Swedish Tennis Academy bjuder in till introduktionskurs för blivande tennistränare...
Öppet hus by alive IP lördagen den 28 februari
Välkomna till Öppet hus by alive IP på System Verification Fair Play Stadion i...
Byt in ditt gamla racket – få rabatt direkt!
Lämna in ditt gamla racket och få rabatt på ditt nästa köp av racket...